Partner2000 - Főoldal

Kapcsolat

2183 Galgamácsa, József Attila u. 9.
2100 Gödöllő, Százszorszép u 29.
Tel.:
+36 28 419 294
Mobil: +36 70 670 66 27

partner2000@partner2000.hu
partner.2000@invitel.hu

Partnereink

Vállalkozások részére

< APEH üzemanyagárak 2010 november
05.12.2010

Szerző: Fekécs László

A szabadság kiadásának szabályai

Az év végének közeledtével ismét aktuálissá válnak a szabadság kiadásának szabályai, főként azok a különleges esetek, amikor a munkáltató nem köteles kiadni a tárgyévben a szabadságot.

A szabadság kiadásának szabályai

Közel három éve, hogy az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a Munka Törvénykönyvének azon pontját, mely alapján a munkáltató saját gazdasági érdekére történő hivatkozással az éves rendes szabadság kiadását elhalaszthatta a következő évre. A döntést követően 2007. április 1-től hatályba léptek azok a módosítások, melyek a mai napig rögzítik a szabadság kiadásának szabályait.

A főszabály szerint a szabadságot esedékességének évében kell kiadni.

A törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve a működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadságot legkésőbb az esedékesség évét követő év március 31-ig, kollektív szerződés rendelkezése esetén az esedékesség évét követő év június 30-ig köteles kiadni. 

Fontos megjegyezni, hogy ilyen esetben is legfeljebb a rendes szabadság egynegyedét lehet a következő évre átvinni. Ha a munkáltató működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok, különösen baleset, elemi csapás vagy súlyos kár, továbbá az életet, egészséget, testi épséget fenyegető közvetlen és súlyos veszély áll fenn, akkor a rendes szabadság egynegyedét meghaladó rész is kiadható a következő évben az előzőekben részletezett határidőig.

Kivételesen fontos gazdasági érdeknek kell tekinteni a rendes szabadság kiadásával kapcsolatos, a munkaszervezéstől független olyan körülményt, melynek felmerülése esetén a rendes szabadságnak az esedékesség évében teljes mértékben történő kiadása a munkáltató gazdálkodását meghatározó módon hátrányosan befolyásolná. Erre a munkáltató csak akkor hivatkozhat, ha olyan helyzet áll elő, melyet a munka ütemezésével, jobb megszervezésével nem tud megoldani.

A kivételesen fontos gazdasági érdek fennállását a munkáltató köteles bizonyítani.

Előfordulhat, hogy a munkáltató önhibáján kívül nem tudja kiadni az éves szabadságot a munkavállaló betegsége miatt. Ilyen esetben a betegség megszűnésétől számított harminc napon belül kell kiadni a szabadságot. Ebben az esetben tehát nem érvényesül a szabadság negyedének átvitelére vonatkozó szabály.

Mint látható, a törvény nagyon kevés, szigorúan szabályozott esetben engedi meg, hogy a szabadság ne a tárgyévben kerüljön kiadásra. Egy éves szabadságterv elkészítése megfelelő eszköz lehet arra, hogy eleget tudjunk tenni a törvényben foglalt rendelkezéseknek.

Jogforrás:  1949. évi XX. törvény

                  1992. évi XXII. törvény 

                  74/2006. AB határozat