Partner2000 - Főoldal

Kapcsolat

2183 Galgamácsa, József Attila u. 9.
2100 Gödöllő, Százszorszép u 29.
Tel.:
+36 28 419 294
Mobil: +36 70 670 66 27

partner2000@partner2000.hu
partner.2000@invitel.hu

Partnereink

Vállalkozások részére

< APEH üzemanyagárak 2010. augusztus
04.08.2010

Szerző: Fekécs László

Az alkalmi munka új szabályai I.

Milyen munkára lehet egyszerűsített munkaviszonyt létesíteni? Típusok, idő- és létszámkorlátok. Egyszerűsített foglalkoztatásra 2010. augusztus 1-jétől a 2010. évi LXXV. törvény rendelkezései szerint létesíthető munkaviszony.

Az alkalmi munka szabályai

Egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony mezőgazdasági, továbbá turisztikai idénymunkára vagy alkalmi munkára.

Mezőgazdasági idénymunka:

  • a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati ágazatba tartozó olyan munkavégzés,
  • amely az előállított áru vagy a nyújtott szolgáltatás természete miatt - a munkaszervezés körülményeitől függetlenül - évszakhoz, az év adott valamely időszakához vagy időpontjához kötődik, illetve
  • a megtermelt mezőgazdasági termékeknek a munkáltató saját gazdasága területén történő anyagmozgatása, csomagolása, feltéve, hogy
  • azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.

Turisztikai idénymunka:

  • a kereskedelemről szóló törvényben meghatározott kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál végzett idénymunka, feltéve, hogy
  • azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.

Kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységnek számít az idegenvezetői tevékenység, a lovas szolgáltató tevékenység, a szálláshelyszolgáltatási tevékenység, a tartós szálláshasználati szolgáltatási tevékenység, valamint az utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenység.

Alkalmi munka: a munkáltató és a munkavállaló között

  • összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és
  • egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig, és
  • egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napig
  • létesített, határozott időre szóló munkaviszony.

Fontos, hogy 2010-ben az új törvény hatálybalépéséig (2010.08.01) az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásban és az egyszerűsített foglalkoztatásban eltöltött napok számát az időtartamok számításánál nem kell figyelembe venni.

Abban az estben, ha a munkáltató és a munkavállaló idénymunkára, vagy idénymunkára és alkalmi munkára létesít egymással több ízben munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a 120 napot nem haladhatja meg.

Az időkeret kimerülése után a munkavállalók természetesen más munkáltatóknál folytathatják a munkát, így akár az év egészében dolgozhatnak „egyszerűsített formában”.

A munkáltató által alkalmi munkavállalóként foglalkoztatható személyek száma

Az idénymunkánál (a mezőgazdaságban és a turisztikában is) nincs létszámkorlát, az alkalmi munkánál a munkáltató a vállalkozás alkalmazotti létszámától függően foglalkoztathat alkalmi munkaerőt az alábbiak szerint:

  • főállású személyt nem foglalkoztató esetén 1 főt
  • 1-5 főállású esetén 2 főt
  • 6-20 főállású esetén 4 főt
  • 20 főállású felett a munkavállalói létszám 20 %-át.

A létszámkorlát meghatározásához a munkáltatónak az adott hónapot megelőző hat havi átlagos statisztikai létszámát kell alapul venni.

Az előzőekben meghatározott napi alkalmi munkavállalói létszámkeretet a munkáltató a tárgyév napjaira egyenlőtlenül beosztva is felhasználhatja, tehát a napi korlát túlléphető, csak az éves keret nem. Például egy vállalkozás minden nap foglalkoztathat egy-egy főt, vagy akár egy napig 365 főt.

A tárgyévben fel nem használt létszámkeret a következő naptári évre nem vihető át.

MIKOR NEM létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony?

Nem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony:

  • olyan felek között, akik között a szerződés megkötésekor már az Mt. szabályai szerint létesített munkaviszony áll fenn;
  • nem egyszerűsített foglalkoztatás céljából létrejött munkaszerződés nem módosítható annak érdekében, hogy a munkáltató a munkavállalót egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztassa;
  • a bevándoroltnak vagy letelepedettnek nem minősülő harmadik országbeli állampolgárral a mezőgazdasági idénymunka végzésére egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony kivételével.
  • az a munkáltató, aki a tárgyhónapban 300 ezer forint, vagy ezt meghaladó összegű adótartozást halmoz fel az 500, illetve 1000 forint összegű közteher és/vagy társadalombiztosítási járulék, szakképzési hozzájárulás, egészségügyi hozzájárulás, rehabilitációs hozzájárulás, valamint az Szja.tv.-ben a munkáltatóra előírt adóelőleg tekintetében, további egyszerűsített foglalkoztatásra nem jogosult mindaddig, míg adótartozását ki nem egyenlítette.

 

Forrás: 2010. évi LXXV. törvény

            1992. évi XXII. törvény

            www.apeh.hu

            www.afsz.hu

            www.ommf.gov.hu

            www.ngm.gov.hu

 

Fekécs László