Partner2000 - Főoldal

Kapcsolat

2183 Galgamácsa, József Attila u. 9.
2100 Gödöllő, Százszorszép u 29.
Tel.:
+36 28 419 294
Mobil: +36 70 670 66 27

partner2000@partner2000.hu
partner.2000@invitel.hu

Partnereink

Vállalkozások részére

< Pénztárgép kötelező használata 2010
31.03.2010

Szerző: Fekécs László

Egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése

Az egyszerűsített foglalkoztatás új szabályozása alapján 2010. április 1.-től megszűnik az AM könyv, szigorú bejelentési kötelezettség lép életbe, és változik a közteherfizetés módja is.

Egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése, szabályai

Az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos adatok telefonon történõ bejelentése a 185-ös, országon belül helyi tarifával hívható hívószámon érhetõ el. A bejelentés megkezdésekor a bejelentõnek nyilatkoznia kell arról, hogy korábban tett-e már bejelentést, a bejelentésrõl hangfelvétel készül.

Az ügyfélszolgálat az állami adóhatóság által rendelkezésére bocsátott elektronikus űrlapon rögzíti az adatokat, és tájékoztatja a bejelentõt a bejelentés regisztrációs számáról, majd a telefonbeszélgetés lezárását követõen – ha erre a bejelentõ oldalán lehetõség van – rövid szöveges üzenetben is megküldi a regisztrációs számot.

Azonos munkáltató tekintetében a korábbi regisztrációs szám alapján is lehet újabb bejelentést tenni, illetve a korábbi bejelentést módosítani.

Az ügyfélszolgálat hivatali kapun keresztül haladéktalanul továbbítja az elkészített elektronikus dokumentumot az állami adóhatóság részére. Az APEH az elektronikus dokumentum hozzá történõ megérkezésérõl visszaigazolást küld az ügyfélszolgálat számára.

Az ügyfélszolgálat a nála létrejövõ adatállományokat – beleértve a digitális hangfelvételt is – titkosított fájlrendszerben menti, és kizárólag védett környezetben tárolja.

A hatályos törvény szabályai szerint, egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony alkalmi munkára, háztartási munkára, mezőgazdasági, idegenforgalmi idénymunkára, valamint kiemelkedően közhasznú szervezetnek minősülő munkáltató által.

Az alkalmi munka a munkáltató és a munkavállaló között létesített, határozott időre szóló munkaviszony, melynek időtartama legfeljebb öt egymást követő naptári nap, egy naptári hónapon belül legfeljebb tizenöt naptár nap, és egy naptár éven belül legfeljebb kilencven naptári nap lehet.

Egyszerűsített foglalkoztatás céljából munkaviszonyt a törvény 1. mellékletében meghatározott tartalmú szerződés megkötésével kell létesíteni, melyet legkésőbb a munka megkezdéséig írásba kell foglalni, kivéve, ha a munkaviszony időtartama nem haladja meg az öt naptári napot.

Növénytermesztési idénymunka esetében a munkaszerződést csak abban az esetben kell írásba foglalni, ha azt a munkavállaló kéri, illetve ha a foglalkoztatás egybefüggő időtartama a harminc napot meghaladja.

Nem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra munkaviszony olyan felek között, akik között a szerződés megkötésekor már munkaviszony áll fenn. Ha a munkaviszony nem egyszerűsített foglalkoztatás céljából jött létre, a munkaszerződés nem módosítható annak érdekében, hogy a munkáltató a munkavállalót egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztassa.

Ha a munkaszerződést nem kell írásba foglalni, a munkáltató - kivéve a természetes személy munkáltatót a háztartási munkára létesített egyszerűsített foglalkoztatás vonatkozásában - a munkavállalókról a törvény 2. melléklete szerinti jelenléti ívet kell, hogy vezessen, amelyet a munkavállaló a munkavégzés megkezdésekor és befejezésekor aláír. A jelenléti ív foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozatnak minősül, annak a munkavégzés megkezdéskor történő aláírása tanúsítja a munkaviszony létrejöttét.

A munkáltató a jelenléti ív egy példányát a munkavégzés befejezésekor a munkavállalónak köteles átadni, a második példányt a tárgyévet követő ötödik év végéig köteles megőrizni. A jelenléti ív szigorú számadású nyomtatvány.

A törvény tételesen felsorolja, hogy a Munka Törvénykönyvének mely szabályait nem lehet alkalmazni egyszerűsített foglalkozatás esetén. A nem alkalmazható szabályok elsősorban a munkaviszony időtartamára, a munkaszerződés módosítására, a kirendelésre, az átirányításra, a távmunkára és a munkaerő-kölcsönzésre vonatkoznak.

Alkalmi munka esetén a szabályozás további könnyítéseket fogalmaz meg a munkaidő beosztására és a munkaidő-kedvezményekre vonatkozóan.

Az egyszerűsített foglalkoztatáshoz kapcsolódó közterhek megfizetésénél az általános szabályok szerint kell eljárni, a szabályozás csak a háztartási munkára és az idénymunkára fogalmaz meg kivételeket.

Jogforrás: 2009. évi CVII. törvény

                 87/2010. Korm. rendelet

Fekécs László