Partner2000 - Főoldal

Kapcsolat

2183 Galgamácsa, József Attila u. 9.
2100 Gödöllő, Százszorszép u 29.
Tel.:
+36 28 419 294
Mobil: +36 70 670 66 27

partner2000@partner2000.hu
partner.2000@invitel.hu

Partnereink

Vállalkozások részére

< Több mint 6,5 milliárd forint munkaügyi bírság
06.03.2010

Szerző: Fekécs László

START kártya – szabályok és kedvezmények

A START kártyákkal kapcsolatban jellemzően ugyanazok a kérdések merülnek fel: ki válthatja ki, meddig érvényes és milyen kedvezmény illeti meg a munkáltatót. Az erről szóló szabályozás nem új, de a tapasztalatok alapján érdemes újra átnézni.

START kártya – szabályok és kedvezmények

START kártyára jogosult az a pályakezdő aki, a 25. életévét, felsőfokú végzettség esetén a 30. életévét még nem töltötte be, tanulmányait befejezte, vagy megszakította, a tanulmányai befejezését követően első ízben létesít foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt, vagy ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyt és e jogviszony létesítését megelőzően megbízási szerződés, vállalkozási szerződés alapján vagy egyéni vállalkozóként sem végzett munkát.

A START kártya érvényessége

 

2010. január 1-jét követően kiváltott START-kártya esetén:

  • alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal START-kártyája esetén két év,
  • a felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal START-kártyája esetén egy év,
  • de legfeljebb a kiállítás keltétől az igénylő huszonötödik életévének, felsőfokú végzettséggel rendelkező igénylő esetén a harmincadik életévének betöltéséig terjedő időszak.

Munkáltatót megillető kedvezmény

Az érvényes START kártyával rendelkező személy foglalkoztatása után a munkaadót járulékkedvezmény illeti meg, amennyiben

  • a munkavállaló a munkába lépést megelőző napon rendelkezik START kártyával, vagy azt helyettesítő igazolással.

A kedvezmény mértéke:

  • a 27% társadalombiztosítási járulék együttes összege helyett a foglalkoztatás első évében a munkáltatót a bruttó munkabér 10%-ának megfelelő fizetési kötelezettség,
  • a foglalkoztatás második évében a bruttó munkabér 20%-ának megfelelő fizetési kötelezettség terheli.

A munkáltatók a járulékkedvezményt a 2010. január 1.-ét követően kiváltott START-kártyával történő foglalkoztatás esetében az alábbiak szerint érvényesíthetik:

  • az alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal foglalkoztatásakor a munkáltatót a munkaerő-piaci járulék és tb-járulék összege helyett a foglalkoztatás első évében a havi bruttó kereset 10%-ának, második évében 20%-ának megfelelő fizetési kötelezettség terheli,
  • a felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal foglalkoztatásakor a munkaerő-piaci járulék és tb-járulék összege helyett a foglalkoztatás első kilenc hónapjában a bruttó munkabér 10%-ának, azt követő három hónapjában 20%-ának megfelelő közterhet köteles a munkáltató megfizetni.

A munkaadó a kedvezményt az alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal esetében legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér másfélszeres, felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal esetében a minimálbér kétszeres összegének megfelelő járulékalap után érvényesítheti.

 

Jogforrás:    2004. évi CXXIII. Törvény

                    2003. évi XCII. Törvény

Fekécs László